DORNOVA METODA
HISTORIE
Za otce Dornovy metody je považován Dieter Dorn, který se významným způsobem podílel na jejím znovuobjevení a uvedení do praxe. Stála za tím jeho vlastní zkušenost. V 35 letech ho postihl úraz páteře a od úporných bolestí mu pomohl až místní sedlák. Dieter Dorn byl jeho schopnostmi fascinován a toužil se od něj tuto techniku naučit. Bohužel sedlák zanedlouho zemřel a Dorn byl odkázán pouze na svou intuici. Metodu neustále rozvíjel a sám byl překvapen její obrovskou úspěšností.
CO JE DORNOVA METODA
Dornova metoda je jemná a šetrná manuální terapie, při které dochází k návratu kloubů a obratlů do správné polohy. Děje se tak za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Ten provádí volný pohyb nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, který zároveň působí mírným tlakem na ošetřovaný kloub. Tlakem palce na obratle páteře se současně bezpečně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Následkem Dornovy terapie dochází k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a konečně v samotných buňkách. Dornova metoda je tedy terapií celostní, protože respektuje člověka ve všech úrovních, a proto se také ve všech úrovních projeví její účinek.
Dornova metoda je na rozdíl od metod, používaných chiropraktiky metodou šetrnou. Nejde v ní o to zjednat nápravu za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, jak se děje právě při trakcích (lidově škub – a je to). Takový postup vede opět k zablokování, poněvadž i sval raději přijme vlídné zacházení a domluvu „po dobrém“. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností – pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S nově vzniklou skutečností, totiž uvedením kloubu do původní (správné) polohy, nebojuje, ale přijímá ji.
Dornova metoda vyznává zásadu práce maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem palce rychle mizí. Bolest, se kterou člověk na ošetření přichází, je zpravidla silnější. I ta po úspěšném „zásahu“ mizí, protože už není nutná. Splnila svůj účel dát na vědomí, že něco není, jak má být a náprava byla sjednána.
Indikace Dornovy metody:
- Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí, …
- Skolióza
- Rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
- Vybočený palec
- Patní ostruhy
- Ischiatické bolesti
- Bolesti hlavy, migrény
- Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
Kontraindikace Dornovy metody:
- Osteoporóza v pokročilém stadiu
- Akutní zánět – počkáme, až odezní
- Artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením)
- Bechtěrevova nemoc
- Nádorové onemocnění
- Revmatoidní artritida – s omezením
- Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
- Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku
- Zlomeniny – až po úplném zahojení
- Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu
Ideálním doplňkem Dornovy terapie je Breussova masáž, která je vhodná i jako samostatná terapie v případě, že z nějakého výše zmíněného důvodu nelze provést ošetření podle Dorna. Při zvlášť bolestivých potížích, jako je ischialgie nebo „houser“, je tato masáž většinou jedinou terapií, kterou pacient snese.